Auta poleasingowe – kilka ciekawostek

Auta poleasingowe – samochody po wynajmie są często dostępne w dość atrakcyjnych cenach. Jednak nie wszystkie oferty budzą zaufanie kupujących. Zastanawiasz się, czy zakup pojazdu niesie ze sobą skomplikowane formalności, problemy podatkowe i prawne.

 Auta poleasingowe w kontekście prawa!

Dotyczy to zwłaszcza większych firm. Dzierżawią kilka – kilkanaście samochodów jednocześnie i nie chcą mieć z nimi nic wspólnego, kiedy skończą. Jednak posiadasz pojazdy i lubisz je sprzedawać po cenie nieco niższej niż cena rynkowa. Po prostu dodają do wartości VAT. Kupując samochód od firmy po wynajęciu, jest on opłacalny tylko wtedy, gdy trafi do majątku firmy. Nawet wtedy możesz odliczyć tylko 60% zapłaconego podatku VAT. Oznacza to, że zakup dzierżawy od firmy nie jest tak opłacalny, jak się wydaje. Ponadto samochody służbowe mogą mieć zupełnie inny stan techniczny. Firma z pewnością prowadzi wiarygodny zapis przebiegu pojazdu i może wskazać, które naprawy zostały wykonane. Firmy, które stale obracają samochody, również mają umowy. Więc wszystko powinno być dość łatwe, jeżeli chodzi o auta poleasingowe.

Ktoś, kto prowadzi działalność we własnym imieniu, zwykle wynajmuje tylko samochód i kupuje go na podstawie umowy. W tym czasie czasami próbuje sprzedać samochód po cenie rynkowej, która jest nieco droższa niż w przypadku większości samochodów po wynajmie. Jeśli jednak trwa co najmniej sześć miesięcy, może sprzedać go bez VAT. Może to być dla Ciebie okazja, jeśli chcesz korzystać z samochodu w celach prywatnych. W tej sytuacji sprzedaż samochodu między osobami jest normalną transakcją. Możesz go sfinansować pożyczką lub gotówką, jeżeli wskazuje się na auta poleasingowe.

Nie kupione samochody zwracają się do wypożyczalni. Zwykle bardzo chętnie się ich pozbywa, sprzedając po cenie niższej niż cena rynkowa lub ponownie je leasingując. Ta ostatnia opcja może być dla Ciebie bardzo korzystna finansowo. Dlaczego? Ponieważ raty są obliczane na podstawie wartości podanej przez leasingodawcę, czyli niższa niż wartość rynkowa. I nie musisz mieć wszystkiego na raz. W interesie właściciela leży także minimalizowanie formalności. Możesz mieć używany samochód o ściśle określonym stanie technicznym za niewielkie pieniądze. Leasing konsumencki działa, nawet jeśli jesteś osobą prywatną. Oczywiście musisz również podać tutaj podatek VAT. Dla właściciela jest to podstawa jego działalności w aspekcie aut poleasingowych.

Kupno samochodu po leasingu jest w rzeczywistości normalną transakcją, która jest identyczna z zakupem innego używanego samochodu. Różnice występują w zależności od tego, kto i w jakim celu chcesz kupić samochód. Zawsze ostrożnie obchodź się z samochodem. Często oferowane są niezwykle atrakcyjne oferty samochodów „leasingowanych”, których właściciel nie zamierza potwierdzać historii pojazdu. Firma, która sprzedaje flotę lub wynajmujący, z łatwością przekaże ci wszystkie szczegóły oraz przeszkody prawne lub formalne, które wykraczają poza typowe problemy przy zakupie używanego samochodu i powinna cię ostrzec, jeżeli chodzi o auta poleasingowe.

Sprawdź również:

Audi Q2 używany
Audi Q3 używany
BMW Series 3 używany
BMW Series 4 używany

Dodaj komentarz