Auta poleasingowe Poznań, a rozliczanie podatku

Auta poleasingowe Poznań – wypożyczasz samochód, który się opłaca szybciej niż myślisz. Idealnie! Masz pieniądze, aby kupić samochód wcześniej i zakończyć leasing. Ale co mówi urząd skarbowy?

Auta poleasingowe Poznań w aspekcie Urzędu Skarbowego

Ta sytuacja występuje dość często. Firma jest rentowna, a właściciel chce jak najszybciej uwolnić się od zobowiązań. Po pierwsze, spłacane są drogie pożyczki, ale pojazdy i maszyny kupuje się także od właściciela. Urząd skarbowy nie powinien mieć sprzeciwu wobec tej operacji. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba wprowadzać żadnych zmian w dotychczasowych księgach podatkowych. Użytkownicy leasingu finansowego mają prawo odpisać środki trwałe tak, jakby byli ich właścicielami. Oznacza to, że zaczyna odpisywać samochód lub urządzenie, nie będąc jego właścicielem. Jest to moment, w którym urząd skarbowy staje się nieistotny. Sytuacja podatnika, który wcześniej rozwiązał umowę najmu poprzez zakup swojej nieruchomości, nie zmienia się. Warto o tym pamiętać decydując się na auta poleasingowe Poznań.

Prawdopodobnie jest zobowiązany do zapłaty części odsetek spółki jako leasingodawcy. Ponieważ jednak część odsetkową można zapisać bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu, podatnik wykazuje koszty jednorazowe (inne odsetki), a tym samym obniża podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkowych. Tutaj powinno być trudniej, ale na szczęście nie. Opłaty leasingowe stanowią koszty pośrednie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i można je odliczyć od podstawy opodatkowania PIT / CIT w trakcie trwania umowy. Nowe fakty powstają po przedwczesnym rozwiązaniu umowy leasingu. Istniejące koszty nie zostaną skorygowane, więc nie ma powodu, aby płacić wcześniej potrącony podatek. Jednak kwota, którą podatnik może odpisać, jest zmniejszana o zapłacone dotychczas raty leasingowe. W praktyce oba rodzaje leasingu mają bardzo podobny efekt podatkowy, jeśli zostaną zawarte wcześniej. Tak kształtuje się sytuacja, jeżeli chodzi o auta poleasingowe Poznań.

Dobrze. W końcu została już zapłacona (leasingodawca) i odjęta w przypadku leasingu finansowego. Jednak w przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT naliczany był w odniesieniu do poszczególnych rat. Teraz musisz tylko załatwić sprawę z innymi. Przy zakupie przedmiotu leasingu nowy właściciel płaci o 23% wyższą kwotę i odlicza podatek VAT zapłacony w tym samym okresie rozliczeniowym. Należy jedynie pamiętać, że samochód osobowy używany do celów biznesowych i prywatnych pozwala jedynie na odliczenie podatku VAT w wysokości 60% (wkrótce 50%). Oznacza to, że przedsiębiorca może odliczyć 11,5% wartości netto wypłaconej leasingodawcy. Oczywiście, jeśli anulujesz umowę najmu przed zakupem przedmiotu, nie musisz się martwić o dodatkowe koszty podatkowe. Ze względu na specyfikę środków trwałych nie ma również sytuacji, w której nowy właściciel miałby prawo do jednorazowego, ale znaczącego obniżenia podstawy PIT / CIT. Warto jest zatem postawić na auta poleasingowe Poznań.

 

Sprawdź również:

Volkswagen Touran używany
Volkswagen UP! używany
Alfa Romeo MITO używany
Audi A3 używany

Dodaj komentarz